poprzednia stronanastępna strona  

Siłownik dwustronnego działania sterowany zaworem 5/3 normalnie zamkniętym

   
     
  Zawory pięciodrogowe trójpołożeniowe 5/3 służą głównie do sterowania siłownikami dwustronnego działania umozliwiając konstruktorom przerwanie pracy siłownika w dowolnym momencie i przekazanie sposobu ponownego zadziałania operatorowi lub urządzeniom sterującym takim jak zegary czasowe, sterowniki PLC, itp.
Zawór wraca do położenia wyjściowego (środkowego) pozycjonowany dwoma sprężynami w chwili odcięcia sterowania.

Pamiętajmy, że na jednym siłowniku możemy umieścić kilka, a nawet kilkanaćcie czujników położenia tłoka sterujących pracą siłownika.

Jest kilka podstawowych typów zaworów 5/3.

- bistabilny, w położeniu środkowym zamknięty (wszystkie drogi 1,2,3,4,5 odcięte). Siłownik nie ma możliwości swobodnego przesuwania tłoczyska siłownika bez włączenia zaworów 6 lub 7.

- bistabilny, w położeniu środkowym otwarty (drogi 2, 3 oraz 4, 5 odpowietrzone (połączone z atmosferą), droga 1 (dopływ powietrza) zamknięta). Zawór, w położeniu środkowym (gdy nie pracuje), umożliwia przesunięcie tłoczyska siłownika w dowolną pozycję za pomocą innej siły przyłożonej bezpośrednio do tłoczyska siłownika,

- bistabilny, w położeniu środkowym drogi 1, 2 i 4 napowietrzone, a 3, 5 odcięte.

Zawory mogą być sterowane elektromagnesem, przyciskiem ręcznym lub sygnałem pneumatycznym.

Na animacji załączenie cewki elektrozaworu nr 7 powoduje ruch siłownika do chwili zbliżenia się magnetycznego tłoka siłownika do czujnika zbliżeniowego nr 8. Czujnik w tym momencie załącza cewkę nr 6 i w tym samym czasie wyłączona zostaje cewka nr 7. Suwak zaworu sterującego przemieszcza się w położenie przeciwne co otwiera drogi 1, 2 oraz 4, 5 zaworu. Siłownik rozpoczyna cykl cofania w miejsce startu lecz kiedy magnetyczny tłok siłownika odsunie się od czujnika położenia, styki czujnika zostaną rozwarte rozłączony zostanie obwód cewki nr 6, zawór pozycjonowany sprężynami powróci do położenia środkowego, a siłownik zatrzyma się pozostając w takiej pozycji do chwili załączenia jednej z cewek zaworu.

 
     

Artom Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Romuald Pociej
76-200 Słupsk, ul. Szczecińska 67
tel./fax 59 84 36 700, tel./fax 84 44 154
tel. kom. 601 68 11 10
e-mail:
artom@artom.com.pl
e-mail:
artom@pro.onet.pl
www.sklep.artom.com.pl
www.artom.com.pl